1grudnia1 grudnia 2018 r. WHO dołączy do globalnych partnerów, aby uczcić Światowy Dzień AIDS pod hasłem "Poznaj swój status". Będzie to również okazja do świętowania 30. rocznicy Światowego Dnia Walki z AIDS - pionierskiej globalnej kampanii zdrowotnej zainicjowanej przez WHO w 1988 roku.
Światowy Dzień AIDS 1 grudnia skupia ludzi z całego świata w celu zwiększenia świadomości na temat HIV/AIDS i wykazania międzynarodowej solidarności w obliczu pandemii. Ten dzień jest okazją dla publicznych i prywatnych partnerów do szerzenia wiedzy na temat stanu pandemii i zachęcania do postępu w zapobieganiu HIV/AIDS, leczeniu i opiece na całym świecie. Stało się jednym z najbardziej znanych międzynarodowych dni zdrowia i kluczową okazją do podniesienia świadomości, upamiętnienia zmarłych i świętowania zwycięstw, takich jak zwiększony dostęp do leczenia i usług profilaktycznych. WHO na Światowy Dzień AIDS 2018 będzie dążyć do osiągnięcia następujących celów:
  1. Zachęcić ludzi, aby znali swój status zakażenia HIV poprzez testowanie oraz dostęp do profilaktyki HIV, leczenia i opieki.
  2. Zachęcić decydentów politycznych do promowania programu "zdrowie dla wszystkich" dla HIV i powiązanych usług zdrowotnych, takich jak gruźlica, zapalenie wątroby i choroby niezakaźne.

Wzmocnieniem podejmowanych działań profilaktyki HIV/AIDS jest Europejski Tydzień Testowania na HIV (23-30 listopada 2018r., oraz 1 grudnia), a wraz z nim kolejna odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)”, promująca dialog o tym dlaczego, kiedy i po co powinniśmy wykonać test.
Więcej informacji o kampanii na stronie https://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl/